Autorki

Tu znajdziecie krótkie notki o autorkach, których książki możecie kupić w naszej księgarni.

chimam

Chimamanda N. Adichie

Nigeryjska pisarka. Urodziła się jako piąta z szóstki dzieci, dorastała w Nsukka, w południowo-wschodniej Nigerii, gdzie usytuowany jest Uniwersytet Nigerii. Jej ojciec pracował tam jako profesor statystyki, a matka administrowała placówką. Studiowała na wydziale medycyny i farmacji Uniwersytetu Nigerii. W tym czasie redagowała magazyn „The Compass”, utworzony przez studentów medycyny. W wieku 19 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Dostała stypendium na wydziale komunikacji Uniwersytetu Drexel w Filadelfii, gdzie spędziła dwa lata. Po studiach przeniosła się na Eastern Connecticut State University, by zamieszkać bliżej siostry Ijeomy. W 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem Eastern Connecticut State University. Następnie uzyskała stopień magistra w zakresie pisania kreatywnego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Obecnie studiuje afrykanistykę na Uniwersytecie Yale.

Jej debiutancka powieść „Fioletowy hibiskus” (2003) była nominowana do Orange Prize. Zdobyła również Commonwealth Writers’ Prize dla najlepszego debiutu. Akcja drugiej powieści „Half of a Yellow Sun” (2006), której tytuł został zainspirowany flagą krótko istniejącego państwa Biafra, toczy się w czasie nigeryjskiej wojny domowej. Zdobyła nagrodę Orange Prize. Jej najnowsza powieść nosi tytuł „Amerykaana” (2014).

Fot. Chris Boland / www.chrisboland.com

bell hooks

bell hooks

Właśc. Gloria Jean Watkins (1952–2021) afroamerykańska pisarka, feministka i działaczka społeczna. Jej twórczość – skupiająca się na wzajemnych powiązaniach rasy, klasy i płci oraz ich zdolności do wytwarzania i utrwalania systemów opresji i dominacji – miała ogromny wpływ na szersze rozumienie feminizmu i rozwój perspektywy intersekcjonalności. Autorka licznych artykułów i książek, w tym Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości, Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum, Wszystko o miłości. Nowe wizje.

Źródło: www.wydawnictwokrytykapolityczna.pl

eleanor

Eleanor Morgan

Pisarka, feministka, psycholożka. Stale publikuje w opiniotwórczych czasopismach m. in.: The Guardian, The Observer, The Times, The Independent, VOGUE, WIRED i The New York Times. Hormonal jest jej drugą książką. Pierwsza wydana w 2016 roku „Anxiety for Beginners: A Personal Investigation, porusza problemy ludzi z zaburzeniami lękowymi. Obecnie pracuje nad trzecią książką Maps of Desire (styczeń 2022), w której bada różnorodność kobiecego pożądania. Mieszka w Londynie ze swoim psem.

Fot. Jean Goldsmith ©

A Szpila-05

Agnieszka Szpila

Copywriterka i pisarka. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. w 2015 roku ukazała się jej debiutancka książka „Łebki od Szpilki”, w której opisała historię swojej walki z chorobą córek, Milenki i Helenki. Trzy lata później opublikowała pierwszą powieść „Bardo”. „Heksy” to trzecia książka jej autorstwa.

Fot. Kinga Karpati & Daniel Zarewicz PRESTIGE PORTRAIT

chollet

Mona Chollet

Francusko-szwajcarska dziennikarka i eseistka związana z pismem „Le Monde diplomatique”. Napisała kilka książek poświęconych feminizmowi i współczesnemu imaginarium, m.in. Beauté fatale. Les nouveaux visages d’une aliénation féminine oraz Chez soi. Une odysée de l’espace domestique. W Polsce w 2013 roku ukazała się Tyrania rzeczywistości w przekładzie Anastazji Dwulit, w 2019 Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet w tłumaczeniu Sławomira Królaka, a w 2022 Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje związki między mężczyznami a kobietami w przekładzie Jacka Giszczaka.

Źródło: www.karakter.pl

Angelika Kuźniak

Angelika Kuźniak

Biografistka, reporterka. Autorka opowieści biograficznych i reporterskich: Marlene (2009),  Papusza (2013),  Stryjeńska. Diabli nadali (2015), Boznańska. Non finito (2018), Soroczka (2020), współautorka  z Eweliną Karpacz-Oboładze Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk (2014). Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.  „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014.  Za książkę Stryjeńska. Diabli nadali nominowana do Nagrody Nike.

maslow-autorka

Grażyna Plebanek

Polska pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści, m.in. „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Nielegalne związki”. Pisze też scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikuje w językach polskim, angielskim, holenderskim i francuskim. Od 2005 roku mieszka w Brukseli, ale stale obecna jest na arenie polskiego życia literackiego. Od 2016 roku wraz z Sylwią Chutnik pisze felietony do tygodnika „Polityka”, a w „Wysokich Obcasach Extra” publikuje autorski „Słownik Wyrazów Obcych”.

Materiały prasowe wydawnictwa OsnoVa/ Fot. Rafał Masłow

Sylwia Zientek

Sylwia Zientek

Pisarka, autorka powieści, głównie historycznych, opowiadań oraz licznych publikacji biograficznych. Wydała m.in. sagę warszawską Hotel Varsovie, książki Kolonia Marusia i Miraże. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Po wielu latach pracy porzuciła zawód prawniczki dla pisania. Mama trójki dzieci. Entuzjastka sztuki, zwłaszcza malarstwa. Uwielbia podróże śladami artystów oraz sekretne życie muzeów.

Fot. Marcin Łobaczewski

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

Jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek, autorka m.in. „Kieszonkowego atlasu kobiet”, „Dzidzi”, „Cwaniar”. Laureatka Paszportu „Polityki”, dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nike. Prezeska Fundacji Mama, laureatka społecznego Nobla Ashoki. Zbiór opowiadań „W krainie czarów” został nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2015. „Jolanta” to najnowsza powieść autorki.

Źródło fotografii: https://www.wydawnictwoznak.pl/autor/Sylwia-Chutnik/2801

marcal

Katrine Marçal

Szwedzka pisarka i dziennikarka. Korespondentka dziennika „Dagens Nyheter” w Anglii. Absolwentka Uniwersytetu w Uppsali. Publikowała w „Aftonbladet” oraz „Expressen”. Autorka książek Matka wynalazku oraz Jedyna płeć, za którą otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Augusta i która znalazła się pośród najlepszych książek 2015 roku w rankingu „The Guardian”. Laureatka nagród Lagercrantzen oraz Jolo przyznawanych za wybitną pracę dziennikarską. W 2015 roku znalazła się również na liście 100 Women przygotowanej przez BBC.

Foto © Anna-Lena Ahlström

rymszewicz

Violetta Rymszewicz

Pisarka, psycholożka pracy, trenerka biznesu. Pracuje z kobietami planując ich kariery i ścieżki edukacyjne. Jest absolwentką Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz University of Cambridge. Członkini Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego z uprawnieniami do przeprowadzania testów psychometrycznych na potrzeby szkoleń i rekrutacji. Autorka reportażu Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego

Materiały własne autorki

Graff

Agnieszka Graff

Tłumaczka i publicystka, absolwentka Amherst College i Oxfordu, profesorka w ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu esejów i felietonów (publikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Literaturze na Świecie” i „Zadrze”). Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini zespołu Krytyki Politycznej oraz członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet. Wydała też Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie (2008), Matkę Feministkę (2014) oraz Memy i graffy. Dżender, kasa i seks (2015, wspólnie z Martą Frej).

Fot. Emilia Oksentowicz

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska

Dziennikarka, pisarka, producentka radiowa i telewizyjna, związana z rynkiem polskim i francuskim. Certyfikowana nauczycielka jogi. Felietonistka, blogerka, autorka scenariuszy, piosenek, wierszy i książek, artystka kabaretowa. Znana z ciętego języka, własnego zdania i odważnego podejścia do tematów tabu. Przez ponad dekadę na antenie TVN Style współprowadziła z Dorotą Wellman kultowy talk-show „Miasto kobiet”. Wcześniej związana z TVP i Polsat Cafe, a także z rozgłośniami radowymi – Tok FM, Radio Zet, RMF FM, Polskie Radio, Radio France Culture, Radio Kolor. Obecnie współpracuje z Discovery Canal+, gdzie możemy ją oglądać w serii dokumentalnej „Polacy z wyboru”. Zdjęcia do drugiego sezonu programu ruszą w kwietniu 2018, emisja przewidziana jest na jesień 2018. Pisze felietony do wielu tytułów prasowych i Internetu (Onet, Wysokie Obcasy Extra Praca, Well, Goniec Polski, wcześniej – Grazia). Ponad połowę roku spędza w Azji, gdzie prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe dla kobiet „Miejsce Mocy”, uczy jogi i doskonali się we własnej praktyce. Współorganizuje kobiece wyprawy do Azji. Feministka, narciarka, podróżniczka, matka dorosłej córki.

DAWNO, NAPRAWDĘ DAWNO – BO JUŻ OD 20 LAT– NIE AKTORKA.

Materiały pochodzą ze strony www.paulinamlynarska.pl, fot. Tatiana Jachyra

solnit

Rebecca Solnit

Amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach, m.in. „Harper’s Magazine” i „Guardian”. W Polsce do tej pory ukazały się jej zbiory esejów: Mężczyźni objaśniają mi świat, Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne, Nadzieja w mroku, Matka wszystkich pytań.

Fot. Jude Mooney