Blog

Tutaj znajdziecie recenzje książek i inne artykuły. To również miejsce, które oddajemy Wam, jeśli chcecie opisać swoje przygody z książkami lub podzielić się tym, co dziś zajmuje Wasze serca i głowy. Zapraszamy do kontaktu przez kontakt@herbooks.pl
  Ładowanie…
 • siostry

  Wyjście z klasztoru jest możliwe. O książce „Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz

  Zakonnica zwykle się uśmiecha, pieli ogródek, modli się, tańczy i śpiewa na spotkaniach w Lednicy. Niektóre młode kobiety ulegają sielankowej wizji klasztornego życia, często nie wiedząc, że tam, za murami, czeka je nieprzyjemne zderzenie ze światem bez prywatności, za to ze sztywnymi regułami, w które MUSZĄ się wpisać.

 • Porozmawiajmy o sek*ie – recenzja „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik…”

  Poziom zajęć z edukacji sek*ualnej w Polsce zasadniczo odbiega od tego na Zachodzie. W programach często pojawiają się stereotypowe określenia ról płciowych, a takie tematy jak aborcja czy inne orientacje sek*ualne są pomijane lub wspominane zdawkowo.

 • Krew, krew i wszędzie krew – recenzja książki „Pokój krwi” Sylwii Błach

  Wielu ciekawi, jaki los czeka pokolenie płatków śniegu (urodzeni pomiędzy 1995 a 2012 r.)? Czy porzucą swój styl życia? Czy obalą wszelkie tabu? Książka Pokój krwi Sylwii Błach ukazuje post-apokaliptyczny świat targany kolejną pandemią, który mógłby stać się udziałem tej generacji.

 • „Chłopcy i mężczyźni” Richarda V. Reevesa – recenzja

  Rewolucja feministyczna, która trwa, z mniejszym lub większym natężeniem, ale nieprzerwanie od ponad stu lat, jest oznaką postępu i rozwoju ludzkości. Nie pomogą utyskiwania konserwatystów, pohukiwania ultraprawicy ani nienawistne skowyty internetowych redpillowców. Tego nie da się już zatrzymać. Na szczęście. Na szczęście też, poza wyżej wymienionymi grupami frustratów w krótkich spodenkach, wśród rodzaju męskiego znajduje się coraz więcej osobników, którzy zdają sobie z tego sprawę. Zauważają , że nowy porządek, zastępując z wolna znany i lubiany patriarchat, nie daje im nic w zamian. W każdym razie nic równie wygodnego i niewymagającego wysiłku.

 • gniew

  Recenzja książki „Ku*wa, ku*wa, ku*wa” Linn Strømsborg

  Jest nas dużo i jesteśmy bardzo złe – to eufemistyczne hasło towarzyszyło licznym protestom kobiet w ostatnich latach. Byłyśmy złe, wściekłe i wkurzone, a pojęcie gniewu kobiet przybrało jednocześnie dosłowny, jak i frazeologiczny wymiar. Tymczasem zauważyć można było, że nie każdej z nas przychodzi to łatwo.

 • „Żeńska końcówka języka” Martyny F. Zachorskiej – recenzja

  Czy można powiedzieć, że ktoś jest gruby, czy termin Afropolak rozwiązuje problem językowego rasizmu, i jak przełamać binarność języka? Czyli nie tylko o żeńskich końcówkach.

 • „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak – recenzja

  „Chłopki” nie są lekturą przyjemną, ale zagłębianie się w nią otwiera przed Czytelniczką nowe przestrzenie zrozumienia historii, często własnej rodziny i często bolesnej.

 • „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” – recenzja

  Po lekturze książki „Dziewczynki”, wiemy o wiele więcej na temat tego, jak postaci dziewczynek w kulturze popularnej doznają nie tylko umniejszenia, ale i zniekształcenia.

 • lady sapiens

  „Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet” – recenzja

  Książka „Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet”, jest publikacją dość niezwykłą. Stanowi ona bowiem sequel albo może raczej aneks do filmu dokumentalnego o tym samym tytule, który wyreżyserował jeden ze współautorów książki, Thomas…

 • Mąż pod wpływem żony

  Na popularnym portalu informacyjnym onet.pl przeczytałam artykuł o zasłużonym dla Polski, wybitnym kompozytorze i polityku, Ignacym Paderewskim. Artykuł jak artykuł, napisany na okoliczność rocznicy śmierci wielkiego Polaka jest kolejnym elementem jego spiżowego pomnika (pytanie, czy określenie „portal informacyjny” nie sugeruje rzetelności i obiektywizmu, ale to inny temat). Zupełnie inne podejście prezentuje autor artykułu (niepodpisany) wobec żony Ignacego, Heleny Paderewskiej.