Porozmawiajmy o sek*ie – recenzja „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik…”

Poziom zajęć z edukacji sek*ualnej w Polsce zasadniczo odbiega od tego na Zachodzie. W programach często pojawiają się stereotypowe określenia ról płciowych, a takie tematy jak aborcja czy inne orientacje sek*ualne są pomijane lub wspominane zdawkowo. Na taki stan rzeczy wpływają poglądy polityków, hierarchów kościelnych czy zwykłych duchownych, straszących raz po raz „ideologią gender” i rozpasaniem sek*ualnym. Wskutek tego cierpią młodzi ludzie pozbawieni rzetelnej wiedzy na temat swojego ciała, szukający jej w pornografii, mass mediach czy Internecie. (Wystarczy wspomnieć niedawny przykład 13-latki, która urodziła dziecko podczas szkolnej wycieczki). I choć wobec zmiany politycznej w ministerstwie edukacji można mieć nadzieję na poprawę tej sytuacji to raczej nie nastąpi ona zbyt szybko.

Kilka lat temu w sukurs tej sytuacji przyszła modelka Anja Rubik inicjując kampanię #sexed.pl. Pomysł pojawił się po wydarzeniach Czarnego Protestu jako reakcja na łamanie praw kobiet w Polsce. Kampania #sexed.pl zaczęła się jednocześnie z projektem marki odzieżowej Local Heroes, która wypuściła z tej okazji serię limitowanych ubrań i gadżetów. W akcji wzięło udział wiele osób znanych z zaangażowania w sprawy społeczne takich jak Magdalena Cielecka, Małgorzata Szumowska, Roma Gąsiorowska czy Robert Biedroń.

Wbrew oburzenia moralistów i niektórych prawicowców książka #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i sek*ie nie epatuje sek*ualnością i nie demoralizuje. Składają się na nią rozmowy z ekspertami na takie tematy jak inicjacja sek*ualna, antykoncepcja, przemoc czy masturbacja. W sposób wolny od wszelkiego ideologizowania książka mówi o aborcji oraz tożsamości płciowej i sek*ualnej, co wówczas stanowiło pewną nowość w kraju z jednym z najsurowszych praw antyaborcyjnych oraz ze stosunkowo wysokim poziomem uprzedzeń homofobicznych.

Poradnik ukazuje seksualność z perspektywy młodego człowieka, a nie osoby dorosłej, której podejście jest często nacechowane moralistycznie. Rozmówczynie_cy Anji Rubik mówią o tym, by być przede wszystkim sobą.

Napisany przejrzyście tekst wraz z fotografiami i przystępny język sprawiają, że książkę czyta się lekko. Na końcu znajdziemy listę lektur i magazynów, które uczą zrozumienia siebie i własnego ciała.

Choć od wydania książki i kampanii promocyjnej minęło wiele lat, poradnik Anji Rubik jest wciąż aktualny i potrzebny, gdy młodzi, zapatrzeni w gwiazdy mediów społecznościowych, poprzez naśladownictwo, gubią właściwy obraz cielesności.

#Sexed.pl to pozycja, po którą powinny sięgnąć również osoby dorosłe, nierzadko zakotwiczone w mitach na temat sek*ualności. Rodzice zaś otrzymali od autorki specjalną, drugą część poradnika pt. „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” wydaną w 2022 roku, którą również gorąco polecamy.

Klaudia Rogowicz – poetka, dramatopisarka, scenarzystka i prozaiczka. Publikowała m.in. w „Czasie Kultury”, „Tyglu Kultury”, „Zupełnie Innym Świecie”, „Migotaniach”, w słoweńskim „Mentorze” i bośniacko-amerykańskim „Diogenpro”. Opowiadanie Lekcja Geografii było opublikowane w polsko-niemieckiej antologii dotyczącej dzieciństwa. Pisze również w języku angielskim, a jej wiersz Hillarious opublikowano w internetowym piśmie „Dying Dahlia”. Wolontariuszka w Fundacji Herbooks.

Podziel się swoją opinią